„Prin hirotonia aceasta s-a împlinit o nevoie misionară“

Viața parohiei Decembrie 10, 2014

Credincioşii din parohia botoşăneană Libertatea, comuna Călăraşi, judeţul Botoşani, au, începând de duminică, 19 iulie 2009, un nou preot paroh, în persoana preotului Cristian Paul Grecu. Acesta a fost hirotonit de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, în cadrul Sfintei Liturghii oficiate în parohia botoşăneană.

„Prin hirotonia aceasta s-a împlinit o nevoie misionară, pentru că parohia era vacantă de aproximativ cinci ani de zile. Fiind o familie tânără, care are şi doi copii, ne-am angajat să îi sprijinim cu ce au nevoie şi sunt convins că şi credincioşii din parohie îi vor ajuta“, a spus pr. Constantin Andrei, protoiereu al Protopopiatului 1 Iaşi. Potrivit părintelui protopop, începutul activităţii misionare din această parohie aparţine preotului Ioan Păduraru, care a construit casa parohială în care s-a mutat acum noul paroh. După slujba Sfintei Liturghii, a urmat o agapă creştină. (S.D.)